Zgrada mitropolije i bogoslovije (Ekonomski fakultet)

Zgrada mitropolije je sagrađena 1899 godine po projektu arhitekte Rudolfa Tonniesa. Ova zgrada je sagrađena neposredno uz objekat Saborne crkve Presvete Bogorodice (sagrađena 1872 godine). Ovoj zgradi arhitekt Rudolf Tonnies daje neoromaničku elevaciju po uzoru na najpoznatije srpske bogomolje čime, kroz odabir stilskog izraza, dosljedno izražava konfesionalnu pripadnost ove građevine. Time uspostavlja blizak odnos postojeće crkve i susjedne građevine, a ulici, tada već formiranoj, dodaje novo po duhu isto, ali formalno drugačije pročelje. U ovoj zgradi mitropolije od 1917 godine počinje sa radom i bogoslovija koja je ovdje preseljena iz Reljeva. Ubrzo nakon početka drugog svjetskog rata i formiranja tzv. Nezavisne Države Hrvatske vlasti prekidaju rad bogoslovije. Zgrada je uzurpirana i u njoj otvoren zatvor. Nacionalizacija ove zgrade je učinjena 1960 godine, nakon čega je u njoj prvobitno bio smješten Tehnički (Mašinski) fakultet, a zatim Ekonomski fakultet koji se i dan danas nalazi u ovoj zgradi, stim da je za potrebe Ekonomskog fakulteta, sagrađen novi dio zgrade prema Trgu Oslobođenja.

14 komentara

  1. Još se ne zna kad će se vratiti ova zgrada Srpskoj pravoslavnoj ckrvi, kao i još puno zgrada i zemljišta u Sarajevu koji su nekada bili u vlasništvima katoličke i pravoslavne crkve, te vakufske zajednice, a nacionalizovani su poslije 1945 godine. U vlasništvu pravoslavne crkve osim ove zgrade, su bila i zemljišta na kojima je poslije sagrađena Zetra, Holiday Inn, Zgrada zajedničkih institucija, zatim bivši studentski dom u Radićevoj ulici, te brojna druga zemljišta i zgrade, kao i neke stambene zgrade.

  2. Tako je, Slobodane! Sarajevo je divan grad, samo ga kvare pojedini ljudi koji bi se uvijek svadali.
    Autoru bloga – svaka cast, ovo je divno! Danas sam slucajno nabasala na ovaj blog, odusevila se i, evo, svaki cas se vracam i citam. Zivim tu i sto sam starija sve vise uocavam ljepotu ovog grada, zelim o svemu tome nesto i nauciti.

  3. Perfidna kvazi gradjanska demagogija sa tendencioznim subideoloskim idiotarijama plitkog sovinizma kombinovanog sa nacional-religijsko-seljackim fundamentalizmom. Ukratko dosta upakovanih lagarija i odfucknite malo.

  4. Ovo je dekadentno doba u zivotu i razvoju Bosne.
    Za dvadeset godina ona je samo stagnirala. Da nije bilo inostrane pomoci njeno stanovnistvo bi bilo u velikoj nevolji. Nadajmo se da ce ova vlast sto prije otici, okrenuti se realnom zivotu i brizi o stanovnistvu i njegovom razvoju.
    Kada dodje normalna vlast, a ona ce sigurno doci, tada ce se svima vratiti ili kompenzovati privatno vlasnistvo.

Komentariši