Gazi Isa-begova banja

Zemaljska vakufska komisija je početkom 1890 godine odlučila da iz sredstava Gazi Isa-begova vakufa sagradi parnu banju prema zahtjevima novog vremena i opšte zdravstvenosti i to na zemljištu nekadašnjeg hamama pokraj Careve džamije. Građena u orijentalnom stilu, prema planovima arhitekte Josipa pl. Vancaša, banja je imala parnu i tzv. tursku banju i zasebne banje u bazenima. (otuda naziv “Gazi Isa-begova parna, na tekne i turska banja”), sa 18 kabina i svim potrebnim uređajima. Banja je otvorena u februaru 1891. godine, najprije u režiji vakufske komisije, dok je od 1893 godine davana privatnicima u zakup, kada je i proširena uvođenjem blatnih, slanih, sumpornih i još nekih banja. Troškovi građenja banje iznosili su 63.000 forinti. U ljeto 1911 godine banja je renovirana i tom prilikom uvedeno je električno osvjetljenje. Od 1913 godine u Gazi Isa-begovoj banji mogli su se nedjeljom popodne kupati radnici uz sniženu cijenu od 50 helera, a vojnici dva puta nedjeljno, takođe popodne, po cijeni od 20 helera.

7 komentara

  1. Blog je definitvno za pohvaliti ali mislim da bi bilo lijepo kada bi naveo i ljude od kojih koristis izvore…Stvar je u tome da su neki posvećivali svoje živote istraživanjima, a onda dodjemo mi i to prepisujemo…Naravno da u danasnje doba kada ljudi nemaju pojma o vlastitoj historiji ovo što spominjem zbilja i nije najbitnije…Ipak, od Vas kao nekoga ko se takodjer posvetio tako nečemu – to se definitivno očekuje…Pretpostaviti je da je i to sastavni dio onoga čime se ovdje baviš…Pozdrav i selam

  2. Ovo je jako vrijedan spomenik, pod zastitom..samo jako malo paznje mu se pridaje!Skoro pa da je propao.
    Ja radim na njegovoj restauraciji i uskoro bih trebala da udem unutra i da vidim sta je od svega toga ostalo, medutim ne znam hocu li se usuditi…jer tako je labilan da mozda i ne izadem ziva! :)))

    I da, jos nesto.Ako si vec pisao/pisala o ovome sto svjedoci o nasoj tradiciji makar si trebao/la malo vise tome posvetiti paznje i vise toga iznijeti siroj javnosti :)))

  3. Ja radim restauraciju Isabegovog hamama za moj diplomski rad. Uzela sam sve potrebne dokumente iz arhiva i pocela sam sa radom, ali ukoliko neko posjeduje slike unutrasnjosti hamama, bila bih mu jako zahvalna da mi posalje. Ja sam pokusavala da dodjem do kljuca, ali nazalost nistam uspjela. Studiram u Austriji i nisam u mogucnosti da idem svaki dan i raspitujem se o kljucu, pa bih jos jednom molila da mi neko, ukoliko ima, posalje slike i bilo kakve druge dokumente koje posjeduje o hamamu…
    Unaprijed zahvalna!
    L.V.

Komentariši