Drvenija most je sagrađen za vrijeme Austro-ugarske vladavine 1898. godine da spaja obale rijeke Miljacke. U blizini mosta na lijevoj obali se nalazila vojna komanda i prva gimnazija na drugoj strani. Drvena ograda je sačuvana za vrijeme rekonstrukcije mosta 1995. godine nakon rata, a ostali elementi mosta su betonski.
Osim ove drvenije u Sarajevu je za vrijeme osmanskog carstva postojalo još mostova koji su nosili naziv Drvenija, a to su Drvenija most na bendbaši koji je služio za hvatanje doplavljenog drveta i građe u Sarajevo, zatim Hadži-Bešlijina drvenija između šeherćehajine i careve ćuprije i drugi drveni mostovi kako na Miljacki tako i na njenim pritokama
4 komentara
Komentariši
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.
Ispade sada Sarajevo prepuno arhitektonskih znamenitosti a u sustini nista osim vijecnice nije vrijedno spomena.
vooZdric Tebi!
Dugo me nije bilo, znam, no citam i dalje Tvoje postove, jer su mi veoma informativne, a eto, volim Sarajevo…
I zato Ti i iskrena hvala za Tvoj trud ovdje!
Veliki i beli srdacni voooZdric Tebi :)))
@ YUKA, mislim da nije tome tako… otvori malo oci kada setas seherom!
Kako nista? A sto je npr. sa Zemaljskom muzejom i steccima??? A s Rimskim moscu??? A s Ilidzom??? S vrelom Bosne??? S Ali-pasinom dzamijom i njenim malesnim no i krasnim parkom??? … itd…???
Srdacni voooZdric od Svabice koja je godinu dana tamo provela
i koja je misljenja da joj barem jos toliko treba da moze reci da pozna ovaj divan grad!!!
Kad budes sljedeci put dolazio u Sarajevo kreni od Kozje cuprije,popenji se na Vratnik,popij”tucanu kafu u avanu”kod Vance na Visegradskoj kapiji,otidi na Bijelu Tabiju,Saburina kuca se adaptira,sehidsko mezarje”Nad Kovaci”(tu je i mezar A.Izetbegovica),Svrzina kuca,kompeks Bas Carsija i tek si obisao recimo jednu desetinu.